OTOMATİK HALI YIKAMA MAKİNESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

/ / Genel

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günümüze giren otomatik halı makineleri, farklı özelliklere sahiptir. Kullanım alanlarının başında yer alan endüstriyel sanayi ve halı yıkama fabrikaları, söz konusu ürünün özelliklerini dikkatli bir şekilde araştırmalı ve seçimlerini o yönde yapmalıdır. Örneğin halı yıkama makinelerin üretiminde kullanılan malzemelerin paslanmaz veya sıcak daldırma galvaniz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca potansiyel yıkama kapasitesine uygun olan bir fırça adeti ve ürünün tüketmiş olduğu elektrik seviyesi göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca kontrol paneli makinenin üzerinde olmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de durulama sisteminin yeterli fırçaya ve gelberiye sahip olmasıdır. Günümüz teknolojisinde üretilen halı yıkama makinelerinin, halının alt yüzeyini de elden geçirme ve otomatik olarak su verme özelliğine sahiptir. Yine dijital kontrol paneli, yani ekran ile yönetim sistemi, alınacak olan halı yıkama makinesinde bulunmalıdır. Buna ek olarak konveyör bandın tek parça halinde olması ve kapaklı tasarımlı şekillerde üretilmesi oldukça önemlidir. Bu özelliklere sahip olan halı yıkama makinelerin kapladığı alan minimum bir seviyededir.

Dikkat edilmesi Gereken Teknik Özellikler
• Halı yıkama makinesi satın alınırken dikkat edilmesi gereken teknik özellikler elektriği az tüketmesi ve yakıma esnasında su veya deterjan seviyesini otomatik ayarlayabilmesidir.
• En önemli maddelerden biri de satın alınması planlanan halı yıkama makinesinin fırça baskı ayar sistemine sahip olmasıdır. Kesinlikle pistonlu veya Pinömatik havalı sistem olmamasına da dikkat edilmelidir. Bunun nedeni ise bu gibi sistemlerde hava keçeleri ve rulmanlar kullanılmaktadır. Bu keçeler ise zaman içerisinde aşınmakta ve fırçalar dengesiz bir şekilde çalışmaktadır. Örneğim sol taraf, sağ tarafa göre 2 mm az basmakta ve halı yıkama kalitesi düşmektedir.
• Halı yıkama makinesi seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, söz konusu makinenin komple profil olmamasıdır. Çünkü profil malzemede yeterli özen gösterilmediği taktirde kaynak birleşim noktaları zaman içerisinde aşınmaktadır. Ayrıca üretimi sırasında profile yeterli miktarda destek verilmediği düşünülürse, makine gövdesinde sarkmalar meydana gelmektedir.