MAKİNA SEÇİM KRİTERLERİ

İşletmelerin gelecek vizyonu yoksa yapmış oldukları işin de kalitesi düşmektedir. Firma gelecek vizyonunda AR-GE, inovasyon, ürün geliştirme ve sektöre katkı sağlama konusunda yatırım yapıyor, ürettiği halı yıkama makinelerini geliştiriyor ise bu firma uzun vadede ayakta kalacaktır ve uzun vadeli hizmet sağlayacaktır.

Bu manada vizyon sahibi firmalardan halı yıkama makinesi alarak, uzun vadede, satış sonrası servis, yedek parça konusunda gerekli hizmeti alabilecektir.

Vizyon sahibi olmayan, merdiven altı işletme tabiri kullandığımız firmalarından makine alınırsa ileride yaşanacak sorunlar; yedek parça sıkıntısı, servis sıkıntısı, garanti sıkıntısı, kullanılan malzemeler ile ilgili kalite problemi gibi birçok sorun ile karşı karşıya kalınacaktır..

Bu sebeple, makine alırken vizyonu olan ve sektör bilgisi olan firmalardan makine alınması gerekir.

Sektöre yatırım yapmamış, sektörde kendini geliştirmemiş olan veya sektörün içine tamamen dahil olmayan firmalar sektörün ne istediğini bilemez. Sektörün ne istediğini bilemeyenlerde, sektöre uygun kaliteli, verimli ve kullanışlı makineler üretemez. O yüzden sektör bilgisi ve sektörün ne istediğini bilmek çok önemlidir. Eğer üretici bu özelliklere sahip değil ise müşteri bu firmalardan halı yıkama makinesi almamalıdır.

Halı yıkama makinesinin, ana gövdesinin ve parçalarının uzun vadede korozyona maruz kalmaması için kesinlikle sıcak daldırma galvaniz veya paslanmaz çelik malzemeden yapılması gerekmektedir.

Bu makinelerde çok fazla kimyasal kullanılmaktadır. Halıyı yıkarken kullanılan kimyasalların birçoğu leke sökme ve temizleme özelliğine sahip olduğu için çok ciddi korozyona sebep olmaktadır.

Halı yıkama makinelerini korozyondan korunabilecek en iyi malzeme; sıcak daldırma galvaniz yani çinko kaplama ve paslanmaz çelik dediğimiz malzemedir. Bu iki malzeme kesinlikle makine imalatında, özellikle halı yıkama makinelerinde tercih edilmesi gereken malzemelerdir.

Bunun haricinde boyalı elektro galvaniz kaplama gibi malzemelerde makine ciddi korozyona maruz kalır. Daha sonra makineye servis yapılamaz. Parçalar sökülemez, bazı şeyler değiştirilemez. O yüzden uzun vadede halı yıkama makinesinin sağlıklı ve sorunsuz çalışabilmesi için sıcak daldırma galvaniz veya paslanmaz çelik olması gerekmektedir.

Halı yıkama makinelerinin hareketli aksanlarında kullanılan, rulman gibi bazı parçaların kesinlikle Çin malı gibi kalitesiz üretim olmaması gerekmektedir. Çünkü Çin gibi ülkelerde üretilen birçok makine parçası kalite noktasında oldukça zayıftır. Makinelerde bu kalitesiz ürünlerin kullanılması 6 – 7 ay içerisinde sorun çıkarmakta ve uzun vadede büyük sıkıntılara sebebiyet vermektedir.

Bu kalitesiz ürünleri kullanan üreticinin karı artarken, müşteri uzun vadede zarara uğramaktadır.

Euromak, halı yıkama makinelerini oluşturma aşamasında ve sarf malzemelerini seçerken menşeilerine ve kalite durumlarına bakarak temin etmektedir. Eğer İthal malzeme kullanılacaksa ithalatçılarına dikkat ediyor ve kesinlikle Çin malı gibi kalitesiz malzeme kullanmamaya dikkat etmektedir.

Makine satın alan firmanın dikkat edeceği kriterlerden bir tanesi de makinelerde kullanılan motor ve redüktörlerin güçleridir. Makinede eğer fırçasının çapı ile kullanılan redüktörün gücü uygun değil ise, uzun vadede sıkıntılar yaşanır.

Fırça çapı büyük, motor gücü küçük ise ilerleyen zamanlarda ya redüktör dağılabilir, motor yanabilir veya makinenin gücü kaybolabilir. Bu sebeple kullanılan motor gücü, kullanılan fırçaların çapları, kullanılan konveyör bandın yapısı, kullanılan konveyör bandı hareket ettiren redüktörün gücü, ölçüsü önemlidir. Bunlara kesinlikle dikkat edilmesi gerekir.

Bu gibi durumlar makine üreticisi içim üretim maliyetini düşürür. Redüktör küçük, motor zayıf ise bu tabi ki maliyet olarak daha uygundur. Eğer üretici makineyi daha uyguna mal etmek için böyle bir şey yapmış ise makineyi alan kişinin bunlara dikkat etmesi gerekir.

Makinede uygun motor, redüktör, fırça, konveyör bant yani uygun malzeme kullanılması çok önemlidir. O yüzden makine üzerinde kullanılan motorları, redüktörleri ve diğer kullanılan parçaları makineyi alan kişinin bu konuda bilgi sahibi olması, dikkatle ve titizlikle seçmesi gerekir. Firmaya soru sorduğunda, üreticinin cevaplaması ve aldığı cevaplarının net olmasına dikkat etmelidir.

Euromak bu noktada şeffaf, açık bir şekilde makinelerini müşterilerine göstererek kullanılan motor, redüktör vs. gibi birçok şeyin teknik olarak da bilgi desteğini sağlayarak müşteriyi tatmin doğrultusunda her türlü imkanı sunmaktadır.

Halı yıkama sektörü yeni olduğu için, halı yıkama sektöründe makine üreten firmalarında birçoğu yenidir. Bakıldığı zaman kurumsal işletmelerin yanında çok küçük yapıda işletmelerde mevcuttur.

Sektörde 2-3 kişilik ekip oluşturup makine üreten firmalar mevcuttur. Kurumsal bir firma ile bünyesinde 2-3 kişiyi çalıştıran bir firma arasında elbette ki dağlar kadar fark oluşacaktır.

Kurumsal firmalarda çalışan sayısı ve çalışanların yetkinlikleri farklılaşır. Otomasyon noktasında çalışan ayrı, montaj noktasında çalışan ayrı, kaynak noktasında çalışan ayrı, torna, freze gibi işlemlerin yapıldığı noktalarda çalışanlar ayrı olduğu için haliyle bit yetkinlik durumu oluşuyor. Eğer bir makinede sorun çıkmış ise her alanda çalışan kişi farklı olduğu için anında ve kaliteli bir şekilde hizmet verebiliyor, bu durum müşteriye büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Euromak ’ta Sürekli firmaların hizmetinde ve firmaların servis hizmetini sağlayan ekibimiz vardır. Diğer 2-3 kişilik ekibi bulunan firmalar makine üretirken, hizmet sağlama noktasına kadar yetersiz kalabilirler. O yüzden makine alırken kurumsal işletmelerden makine alınması gerekmektedir. Euromak bu noktada birçok firmadan daha ileridedir. Satış sonrası en iyi hizmeti sağlayan firmalar arasında yer almaktadır.

Firmanın kurumsal yapısı çok önemlidir. Makine üreten firmalarda mühendis çalıştırma zorunluluğu olmalı, çünkü birçok parçanın standartlaştırılması gerekmektedir. Bu parçaların kayıt altına alınması, üretilen makinelerin tamamının, makinede kullanılan parçalardan, yapılan işlemlere kadar belli bir kayıt sistemi içine dahil edilmesi lazım ki 5-10 sene sonra oluşabilecek bir servis olayında, yedek parça veya parça garantisi verebilmesi lazım.

Euromak’ da bu noktada 5 sene yedek parça bulundurma, 10 senede servis sağlama avantajı sağlar. Bu avantajı sağlamak, makine üreten firmaların kesinlikle yapması gereken zaruri bir durumdur.

Euromak olarak diğerlerinden farkımız; depolama alanımızın bulunması ve stok tutuyor olmamızdır. Bu parçalar ile ilgili uzun vadeli çözüm üretiyor olmamız, bizi diğer firmalardan ayrıştırmaktadır.

Firmanın makine üretiminde, milinden montajına kadar gerekli olan tüm parçaları kendi bünyesinde üretebilir durumda olması gerekir.

Bu noktada Euromak CNC, torna, sac kesim makineleri, döküm makineleri, kaynak ve montaj makinelerini bünyesinde bulundurur ve neredeyse sadece hammadde olan birçok malzemeyi kendi bünyesinde işleyip makine olarak çıkışını sağlar.

Makine almak isteyen müşterilerin bu kriterleri de göz önünde bulundurması gerekir.

Bütün parçaları üretici mi işliyor?

Kalite standartlarına göre mi üretiyor?

Kalite standartlarını işletmesinde ve üretiminde uyguluyor mu?

Sorularını sorması ve bu durumlara hassasiyetle dikkat edilmesi gerekiyor.

Makine alacak olan müşterinin, makine alacakları firmayı yerinde ziyaret ederek üretim proseslerini görmelerini tavsiye ediyoruz.

Seri üretime elverişli ortam konusunda önemli bir noktada ‘Üretim Alanının Büyüklüğü ’dür. Çünkü seri üretim yapabilmek ciddi büyüklükte bir alan gerekmektedir. Montaj alanı, kaynak alanı, kesim alanı, talaşlı imalat gibi birçok bölümün var olması ve bu sistemlerin bir iş akışı şeklinde uyumlu şekilde çalışıyor olması gerekir.

Firmanın referans noktasında müşterilerine güven vermesi önemli bir husustur. Üretici yurt içinde ve yurt dışında referans verebiliyorsa ve vermiş olduğu referanslar firma için olumlu referans veriyor ise bu firma makine alınabilecek kriterlerin içine giren bir firma yapısına sahiptir.

Üretici firmanın referans vermesi, yapmış olduğu işin kalitesine ve firmanın kurumsallığına güven anlamına gelir. Yapılan işin kalitesine dikkat edildiği ve müşteri memnuniyeti sağlamak konusunda iyi bir iş çıkarıldığı taktirde referansların geri dönüşü olumlu olacaktır. Bu da yeni bir makine almak isteyen kişi için güven konusudur.

Bu yüzden firmalar referans verirken rahat olmalı, yurt içinden ve yurt dışından makinelerini kullanan firmaları referans verebilmelidir.

Euromak bu noktada yurt dışında 30 a yakın ülkede ve yurt içinde 60 a yakın şehirde gönül rahatlığı ile referanslarını verebilecek firmalar arasındadır.

Makinede kullanılan sarf malzeme gruplarının özellikle halı yıkamayı etkileyen faktörlerin doğru seçilip seçilmediğini ve etkili olup olmadığını gözlemlenmesi gerekmektedir.

Kullanılan birçok malzemenin halı yıkamaya elverişli olduğunun kontrolünün yapılması gerekir.

Bu malzemeler; fırça, redüktör, motor, bant, makinenin genel yapısı, havuz, taşıma arabası, alt fırça, üst rulo, gelberi, su tankı, deterjan, yani makinede kullanılan tüm sarf malzemelerinin dikkatli incelenmesi ve gerekirse kalitesiz malzemenin değiştirilmesi gerekmektedir.

Halı yıkama işi yapılacaksa, bulunulan il, ilçe, kasaba gibi bölgenin nüfus yoğunluğu, halı kullanım alışkanlıkları ve halı yıkatma alışkanlıkları çok önemlidir.

Küçük bir kasabada halı yıkama işi yapılacaksa alınması gereken makine ve ekipman oraya uygun olmalıdır. Yani çok büyük makine ya da çok küçük bir makine değil, kapasiteye uygun bir makine alınması işletme için daha iyi olacaktır.

Halı yıkamacı günde 350-400 m2 halı yıkama yapacaksa bu kapasitede bir makine tercih etmelidir. Daha yüksek kapasiteli halı yıkama makinesi almak bütçesel açıdan zorlayıcı olacaktır. Makine alınırken yanında kullanmayı düşündüğünüz sıkma, çırpma, süpürme gibi makineleri de alırken bu kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Firmanın kapasitesi bulunduğu bölgenin nüfus yoğunluğu, halı kullanım alışkanlıkları, yıkatma alışkanlıkları önemli faktörlerdir. Eğer işletmenin büyüyeceğini öngörüyor ise ona göre makine seçilmelidir. Makine alınan firmadan destek alınmalı, en doğru makine önerilerek, en doğru yatırım yapılmalıdır.

Euromak, müşterilerine yatırım noktasında en doğru yatırımı yaptırma gayreti ve çabası içindedir. Her firmanın yapısına uygun makine tavsiye ederek, ihtiyaca yönelik alım yaptırır.

TOP