HAV ALMA VE PAKETLEME MAKİNESİ

/ / Genel

Halı yıkama sektöründe kullanılan hav alma makinesi değişik çap ve özelliklere göre üretilmiştir. Hav, halıların üzerinde bulunan dik ipliklere verilen isimdir. Bu iplikler, halının yıkanması işlemine başlanmadan önce söz konusu yüzey üzerinde bulunan tüy, saç, ev tozu, kir ve bunlara benzeyen halı kirlerinin hızlı bir şekilde fırçalama ve vakumlama işlemleri endüstriyel hav alma makineleri ile gerçekleştirilmektedir. Hav alma ve paketleme makineleri sayesinde temizlenmiş olan halıların kurutulması ile birlikte son kontrol, leke kontrolü, koku güzelleşme ve paketleme işlemleri pratik bir şekilde yapılmaktadır.
Bazı halı modellerinde temizlik ve yıkama sonrasın da aşırı tüy ve hav meydana geldiği görülmektedir. Bu tür halı modellerinde son kontrol işlemleri yapılmaz ise aşırı kir ve tüy kalıntıları görülmektedir. Ayrıca bu tür yüzeylerde tüy kabartma ve parlatma da dâhil olmak üzere çeşitli işlemler yapılmalıdır. Hav alma ve paketleme makineleri ise, halıların üzerinde kalan her türlü istenmeyen maddeyi kolay bir şekilde alabilme gücüne sahiptir. Farklı özelliklere sahip olan hav alma makinelerin bazılarında ışıklandırma sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde tüm halı modelleri üzerinde bulunan leke ve kirler kolay bir şekilde tespit edilmekte ve son kontrollerde seri bir şekilde halı yüzeyleri tekrar elden geçirilmektedir.
Hav alma ve paketleme makineleri, halıların yıkanmasından sonra kullanılmaktadır. Yani bu makineler bir nevi son kontrol işlemlerini üstlenmektedir. Bu sayede işçilik hataları minimum bir seviyeye indirilmekte ve halı tüylerinin tarayıp kabartma işlemleri profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca sayıları farklı olan ve halı tarama işlemlerinde kullanılan fırçalar toz emiş gücü sayesinde halı üzerinde bulunan tüm tüy ve kirleri hav kırıklarını da güçlü vakum sistemi sayesinde toz torbasına aktarmaktadır. Bu makineler sayesinde yıkanmış olan halıların yüzeyleri parlak bir yapıya sahip olmakla beraber, kullanıcının beğenisine sunulur. Hav alma ve paketleme makinesinde bulunan rulo şeklinde fırçalar, halıların daha kaliteli bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu fırçalar rulo hale getirildiğinde halıların tekrar toza maruz kalması engellenmiş olur.