HALI YIKAMA MAKİNESİ

/ / Genel

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte halı yıkama işlemleri ve zeminlerin temizlenmesi farklı makineler ile yapılmaktadır. Her türlü zemin üzerinde profesyonel bir şekilde kullanılabilen bu makineler, manuel veya otomatik olarak tasarlanmaktadır. En çok tercih edilen modeller ise, hassas tüm yüzeyler üzerinde kullanılabilen ürünlerdir. Ayrıca halı yıkama sektörüne yeni giriş yapan firmalar tarafından tercih edilen bu makinler, işçilik konusunda da maliyetleri minimum bir seviyeye indirmektedir. Kir toz ve yemek kalıntıları gibi istenmeyen tüm maddeleri yüzeyden alabildiği gibi, halı yıkama noktasında da eski yöntemlere göre daha başarılıdır. Bu makinelere takabilen zemin fırçalama ve cilalama aparatları sayesinde de tüm yüzeylerin parlak bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Makinenin başlıca kullanım alanları toplantı salonları, alışveriş merkezleri, okullar, hastaneler ve düğün solanları gibi toplu yaşamın gerçekleştiği alanlardır. Ürün, parke, mermer ve yer döşemesi gibi birçok zemin üzerinde cilama işlemi yapabilmektedir.
Zemin temizleme ve cilama makineleri, kurumsal firmalar tarafından da kullanılmaktadır. Makinenin gövdesi genel olarak kalın plastikten oluşmakta ve aynı anda birçok işlemi yapabilmektedir. Ayrıca söz konusu makine, otomatik halı yıkama makineleri ile temizlenemeyecek hassas yüzeye sahip halıların yıkanmasında da kullanılmaktadır. 50 santim fırça çapına sahip olan zemin temizleme, halı yıkama ve cilama makinesi, geniş alanlarda becerilerini başarılı bir şekilde sergilemektedir. Ortalama 16 litre deterjan tankı ve kapasitesi geniş olan su deposuna sahip olan halı yıkama makineleri, değişik renk ve modellerde üretilmektedir. Kolay bir şekilde hareket ettirilmekte ve insan gücüne minimum bir oranda ihtiyaç duyulmaktadır.
Halı yıkama makinesi alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri tutma koludur. Makineyi kullanırken kişinin yıpranmaması ve tüm yüzeylere kolay bir şekilde temas edebilmesi için tutma kolunun pratik bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bu kolun, dışarıdan gelebilecek darbelere karşı da dayanıklı olması oldukça önemlidir. Halı yıkama makinelerinde mafsal kademe ayar sistemi sayesinde sonsuz ayarlama özelliğinin yanında, farklı halı yüzeyleri için farklı yıkama yöntemleri bulunmaktadır. Ek olarak makinenin çalışma süresi de göz önünde bulundurulmalı ve doğru özellikler, doğru halılar üzerinde kullanılmalıdır.