HALI SIKMA MAKİNESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

/ / Genel

Yıkanan halıların daha kolay ve hızlı bir şekilde kuruması için kullanılan sıkma makineleri, farklı özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin bir halı sıkma makinesi alımı sırasında, alışveriş yapacağınız kurumun servis ağının yaygınlığı ve kalitesi araştırılmalıdır. Ayrıca almayı planladığınız halı sıkma makinesinin ruhmanları Giresörlüklü olmasına ve iç tan burunun yekpare ile birlikte kalınlığının da en az 3 mm olmasına dikkat edilmelidir. Bunlara ek olarak kumanda panelinin makineden bağımsız olarak çalışması yine halı sıkma makinesi tercihlerinde göz önünde bulundurulmalıdır. Makinenin şekilsel ağırlığı, sıkma kapasitesi, çalışma şartları, tüketmiş olduğu enerji miktarı ve termik kontaktör yapısı oldukça önemlidir. Nedeni ise halı sıkma süresi ve işlem kalitesi bu gibi özelliklere bağlı olmasından dolayıdır. Bunlara ek olarak alınacak olan herhangi bir halı sıkma makinesi tekerlekli olmalı ve ürünün ağırlığı minimum 500 kilograma eş değer olmalıdır. Yine makine devrinin de yüksek olmasına önem verilmelidir.
Halı sıkma sektörünün kontrolsüz bir şekilde gelişmesi, kurumsal firmaların makine seçimlerinde problem yaşamasına neden olmaktadır. Yani özellikle de sıkma makinesi seçimlerinde birbirinden farklı sorunlar yaşanmaktadır. Örneğin bir sıkma makinesi arıza verdiği zaman veya parçasının değiştirilmesi gerektiği durumlarda tedarikçi firmaya kısa bir sürede ulaşılması oldukça önemlidir. Yani halı sıkma makinesi alınırken üretici firmanın araştırılması gerekmektedir. Makine seçimlerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise hizmet vereceğinin bölgede kullanılan halıların ölçümüdür. Ayrıca söz konusu bölgede yaşayan nüfus miktarı ve halı sıkma makinesinin günlük çalışma süresi de göz önünde bulundurulmalıdır.
Teknik Özellikler Nasıl Olmalıdır?
• Halı sıkma makinesinin bant ölçüsü ve halının sabitleneceği alanın genişliği göz önünde bulundurulmalıdır.
• Makinenin tüm parçalarının paslanmaz malzemelerden üretilmiş olması ve düşük elektrik tüketimi ile çalışması oldukça önemlidir.
• Halı sıkma süresi ve kapasitesi de önemsenmelidir.
• Endüstriyel alanlarda kullanılabilir olması ve her türlü halıyı sıkabilme kapasitesine sahip olması, yine makine seçimlerinde dikkat edilmesi gereken maddeler arasında yer almaktadır.
• Alınan halı sıkma makinesinin fiyat performans ürünü olması da oldukça önemlidir.