HALI ÇIRPMA MAKİNESİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

/ / Genel

Halı yıkama sektöründe kullanılan çırpma makineleri, yüzeyde biriken toz ve bakterileri profesyonel bir şekilde alarak, dezenfekte işleminin daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu makineler sayesinde halıların dibinde bulunan bakteriyel yıkama işleminden önce çırpılmakta ve su ile temas etmesi engellenmektedir. Farklı alanlarda kullanılan halı çırpma makineleri, farklı özelliklerde üretilmektedir. Bu makinelerin seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı etkenler bulunmaktadır. Örneğin alınacak olan makinenin tipi ve modeli kullanım alanına uygun olmalıdır. Minimum 2.2 metrelik boyuta sahip olan halıları çırpabilme kapasitesini ve çelik bir gövde tasarımını içerisinde bulundurmalıdır. Ayrıca küçük, orta ve büyük boylara sahip olan halılar farklı çırpma makineleri ile işlem görmektedir. Yani alınması düşünülen bir çırpma makinesi, bölgede kullanılan halı boyutlarına uygun olmalıdır.
Standart bir halı çırpma makinesinde toz alma konveyör bant hızı sıfırdan başlamakta ve 360 mili metreye kadar ayarlanabilmektedir. Bu nedenle halı çırpma makinesinin hızını koruyabilmek için invertör sürücülü sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise, çırpma işlemine tabi tutulan halı, makinenin ön yüzeyine yerleştirilmekte ve tozlardan arındırılması sağlanmaktadır. Bu yüzden halının yerleştirileceği alanın çelik olması, işlemin kalitesi ve ürünün ömrü bakımından oldukça önemlidir. Halıdan çıkan tozlar ise, çırpma makinesinin orta kısmında bulunan haznede depolanmaktadır. Bu haznenin kapasitesi iyi hesaplanmalı ve biriken tozların otomatik olarak vakumlanması özelliğine dikkat edilmelidir. Ayrıca alınması düşünülen bir halı çırpma makinesinde güçlü toz vakum sisteme olmalı ve özellikleri içerisinde tekerlekli şasi sistemi de bulundurmalıdır.
Halı çırpma makinesi seçimlerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir madde ise, ürünün çevreye verdiği gürültü seviyesidir. Bu seviye 0.91 KW 4A oranını aşmamalı ve elektrik tüketimi bakımından da tasarruflu olmalıdır. Eni ortalama 100 santimetre ve yüksekliği 140 santimetre olan halı çırpma makinelerinin ağırlığı minimum 300 kg olmalıdır. Makinenin ağırlık ölçüleri, halı çırpma sırasında sabit durması bakımından oldukça önemlidir. Son olarak çırpılan halıların otomatik olarak rulo yapabilme özelliğine sahip olmasına da dikkat edilmelidir.